Kapi-Mana Music Festival Competitions 2016 Results

Most outstanding musician (to perform with Tawa Community Orchestra):  Benjamin Sneyd-Utting (violoncello);  Nicholas Yang (piano)
Most outstanding string performer:  Benjamin Sneyd-Utting
Most outstanding string performer (under three years tuition):  Toloa Faraimo
Most outstanding pianist:   Nicholas Yang
Most promising string performer:  Toloa Faraimo
Most promising pianist:  Daniel Sneyd-Utting
Most promising ensemble:  Timely Trio

Senior (Secondary school)
Most outstanding Senior musician
  Gabriel Wee
Most promising Senior musician  Jessica Jenkins
Senior String solo (restricted)  1st Toloa Faraimo; 2nd  Tiare Tamaiva;    3rd Erana Tamaiva
Senior Piano solo, under Grade 4  1st Dannika Kim
Senior, piano solo Grades 4-6 incl  1st Anna Ng; 2nd Ivy Austin;   3rd Emma Peirce
Senior, string solo  1st Benjamin Sneyd-Utting; 2nd Jessica Jenkins
Senior, vocal solo  1st Gabriel Wee
Senior duet/duo  1st Angelica Clarke & Emma Peirce
Senior, Wind or Brass solo  1st Teresa Rayner; 2nd Tamara Nash;  3rd Troy Rhodes
Senior, Jazzy piece  1st equal Gabriel Wee & Annie Cheng;  2nd Toloa Faraimo;  3rd Sarah Armitage
Senior, piano solo, grade 7 and above  1st equal Benjamin Sneyd-Utting & Ebed Pohl; 2nd Annie Cheng;  3rd Nicholas Yang
Senior Ensemble  1st Timely Trio (Amos Manktelow, Henry Burton-Wood, Jessica Kenyon) ;  2nd Virtuoso Strings Ensemble (8);  3rd Virtuoso Strings (4)

Intermediate (school years 6-8)
Most outstanding Intermediate musician  Benjamin Carter
Most promising Intermediate musician  Ataahua Pakaurangi
Intermediate Strings solo (restricted)   1st Jillian Tupuse; 2nd Ataahua Pakaurangi; 3rd = Claudia Suailua, EJ Roebeck
Intermediate Piano solo under Grade 3 1st Erena Page; 2nd Callista Freestone
Intermediate Piano solo, Grade 3 and above  1st Benjamin Carter; 2nd Kailey Parker; 3rd Iris Ma
Intermediate String solo  1st Cordelia Waldron; 2nd= François Tamaiva & Daniel Sneyd-Utting; 3rd Benjamin Carter
Intermediate Ensemble  1st Vetiti Alapati, Rochelle & James Pese Akerise, Daniel Sneyd-Utting; 2nd Andrew Cheng, Albert Zhou, Anjali Chu, Olivia Chin
Intermediate Jazzy piece  1st Daniel Sneyd-Utting; 2nd Tianyi Mathur;   3rd Tuhina Sambhus

Junior (School years 1-5)
Most outstanding Junior musician  Lina Tamaiva
Most promising Junior musician  Hugo Carter
Junior Piano solo (restricted)  1st Imogen Waldron; 2nd Tamara Nguyen
Junior Strings solo (restricted)  1st Suia Faraimo; 2nd Lina Tamaiva; 3rd Kate Yu
Junior Piano solo  1st Edward Sneyd-Utting; 2nd Andrew Cheng;  3rd Chee Cheng Law
Junior Strings solo  1st Alice Carter; 2nd Edward Sneyd-Utting;  3rd Oscar Pierson
Junior Brass solo  1st Hugo Carter

Test Pieces
Piano test piece 1  1st Andrew Cheng;  2nd Chee Ching Law;  3rd Tuhina Sambhus
Piano test piece 2  1st Nicholas Yang; 2nd David Zhu;  3rd Benjamin Sneyd-Utting
Strings test piece 11st Nathaniel Ou; 2nd Biana Ou, 3rd Oscar Pierson
Strings test piece 21st Toloa Faraimo; 2nd Erana Tamaiva;  3rd Cordelia Waldron
Cello strings piece  1st James Pese Akerise; 2nd Tiare Tamaiva
Brass test piece  1st Troy Rhodes